Opis produktu
„MASKA – GRA PSYCHOEDUKACYJNA RYSOWANA EMOCJAMI” pomaga graczom odkryć strategie wyrażania emocji, które prowadzą do poprawy dobrostanu psychicznego. Gra przeznaczona jest do pracy indywidualnej lub w małych grupach 2 - 4 osoby. Jej zaletą jest aktywacja zasobów człowieka oraz rozwijanie świadomości emocjonalnej.Gra Maska to innowacyjne narzędzie, które integruje zabawę z nauką, wspierając uczestników gry w odkrywaniu i rozwijaniu własnych umiejętności oraz stanów emocjonalnych. Gra to zaproszenie do dialogu z drugim człowiekiem. Jest świetnym wsparciem do pracy psychoterapeutów, psychologów, pedagogów oraz wszystkich tych osób, którzy zajmują się dbaniem o rozwój emocjonalny i osobisty swoich klientów/pacjentów. Rozgrywka aktywuje zasoby człowieka oraz rozwija świadomość emocjonalną, wspiera rozwój osobisty, kształtuje lepsze rozumienie i zarządzanie emocjami.
Na czym polega gra?
Gracze wybierają pionki i wędrują po planszy zgodnie z liczbą oczek, które wyrzucą na kostce. Pionki zatrzymują się na 6 różnych polach z pytaniami. Zadaniem graczy jest odpowiadanie na pytania, zaś pytania pozwalają na bezpieczne mówienie o emocjach i zasobach. Czyli o tym, o czym na co dzień nie rozmawiamy zbyt często.Pionki graczy mogą zatrzymywać się na różnych polach:
- Pole nadziei (kolor żółty) w grze symbolizuje momenty, w których odzyskujemy siły i zasoby emocjonalne. Gdy gracz trafi na to pole, odpowiada na pytanie o to, co daje mu siłę i pomaga wrócić do równowagi. To przestrzeń do refleksji nad tym, co w życiu przywraca nam energię, motywację i poczucie sensu. Gracz docenia pozytywne aspekty swojego otoczenia i wewnętrznych źródeł wsparcia. W ten sposób buduje swoje poczucie sprawstwa, umiejętność doceniania siebie i uświadamia sobie jak duże ma zasoby.
- Pole zadumy (kolor niebieski) to miejsce refleksji, gdzie gracz ma chwilę na zatrzymanie się i przemyślenie dotychczasowej rozgrywki oraz swoich emocji, bez konieczności podejmowania kolejnych akcji. Czas na odpoczynek pozwala nabrać dystansu do tego co się dzieje, ale też pokazuje namacalnie jak ważne są dla nas chwile wytchnienia w codzienności.
- Pole nagrody (kolor fuksjowy) to jak niespodziewana premia od życia – coś pozytywnego, na co nie czekaliśmy, a co przychodzi niezależnie od naszych zasług. W grze symbolizuje momenty, w których los obdarza nas czymś wyjątkowym, co wzmacnia nas i motywuje do dalszego działania, podobnie jak w rzeczywistości niespodziewane korzyści potrafią dodać energii i radości. To pole uświadamia graczom, że takie momenty w życiu się zdarzają i będzie ich jeszcze wiele i warto z nich korzystać.
- Pole szansy (kolor zielony) - gracz wybiera kartę z pytaniem i udziela na nie odpowiedzi. To pole służy eksploracji własnych emocji oraz strategii radzenia sobie z nimi. Świadomość własnych stanów emocjonalnych i reakcji na nie jest kluczem do budowania inteligencji emocjonalnej oraz odporności psychicznej.
- Pole pokusy (kolor czerwony) zachęca do świadomej analizy przeszkód w codziennym życiu, co może pomóc w lepszym radzeniu sobie z trudnościami emocjonalnymi.
- Pole straty (kolor czarny) umożliwia graczom refleksję nad sytuacjami, które prowadzą do utraty energii, zasobów lub motywacji. Buduje to w graczu większą świadomość tego co i kiedy jest przyczyną zmęczenia, niechęci czy demotywacji co w efekcie pozwala na budowanie lepszej strategii zarządzania własnymi siłami w życiu.
Korzyści z gry:
- wzmocnienie kompetencji emocjonalnych i społecznych,
- wzmocnienie samooceny i skuteczności własnej,
- podniesienie inteligencji emocjonalnej,
- możliwość wyrażenia emocji,
- poznanie nowych strategii na emocje,
- rozwój osobisty,
- rozwój umiejętności komunikacyjnych.
Dla kogo?
- dla psychologów, psychoterapeutów i terapeutów,
- pedagogów, wychowawców, nauczyciel,
- coachów,
- trenerów rozwoju osobistego.
Gra jest odpowiednia zarówno do pracy indywidualnej, jak i w małych grupach do 4 osób.
Wiek 14+, odpowiednia do rozgrywek międzypokoleniowych,
Gra trwa 40-60 minut lub do wyczerpania kamieni mocy.
Gra zawiera:
- planszę A3,
- 38 kart,
- 8 pionków na podstawkach,
- 30 szklanych kulek,
- 20 kolorowych kamieni mocy,
- kostkę,
- instrukcję.
- kartonowe opakowanie.
O autorach:
Marta Podolecka – pedagożka specjalna i psychoterapeutka z prawie 30-letnim stażem. Marta specjalizuje się w pracy z dziećmi i młodzieżą w spektrum autyzmu, osobami neuroróżnorodnymi oraz z osobami doświadczającymi trudności i w kryzysach emocjonalnych.Ilustracje przygotował Bartek Pawlak – młody twórca w spektrum autyzmu, nie są one przypadkowe, każda z nich odzwierciedla skomplikowany świat emocji, których doświadcza grający, młodzieży zapewnia pokoleniowy kontekst estetyczny.
Na co dzień współpracują oboje z Fundacją Rozwoju Efektywnej Edukacji FREE, która dąży do stworzenia inkluzywnego świata, gdzie każda osoba ma możliwość rozwijania swojego potencjału poprzez dostęp do innowacyjnych metod edukacyjnych i wsparcia, z uwzględnieniem jej indywidualnych cech i potrzeb. Nasza misja opiera się na przekonaniu, że każdy człowiek może osiągnąć sukces, jeśli otoczymy go odpowiednimi warunkami do nauki i rozwoju. Działamy, by integrować różne grupy społeczne i pokoleniowe, promując równość szans i wzmacniając społeczną akceptację neuroróżnorodności.