Opis produktu
FILOMATKI – SKARBY KOMUNIKACJI NVC to karty uczuć, potrzeb i możliwych wyborów.Jest to druga, udoskonalona edycja tych kart. W porównaniu z pierwszą, zestaw został wzbogacony o trzecią talię i dodatkowe karty "drogowskazy". Dodatkowo ta wersja jest dwujęzyczna, polsko-angielska. Karty są odpowiednie do pracy z dorosłymi, ale również z młodzieżą i dziećmi.
Twórcy tego narzędzia są przekonani, że w całej naszej edukacji szkolnej istnieje ogromna luka, która wpływa na całe nasze życie. Luką tą jest wiedza, umiejętności i doświadczenie na temat tego jak radzić sobie z emocjami, skąd one się biorą i co sprawie, że czujemy się szczęśliwi.
Fundamentem dla FILOMATEK jest Porozumienie bez Przemocy (NVC – Nonviolent Communication)
Porozumienie bez Przemocy (NVC) to zaproszenie do świadomego kształtowania, od wczesnego dzieciństwa, kontaktu z emocjami, do pokazania, że wszyscy je przeżywamy, że możemy sobie z nimi radzić, korzystając ze wsparcia dorosłych. To także pole do uznania, że wszystkie emocje są potrzebne, są częścią życia, że czasem przeżywamy smutek i złość i to też jest w porządku, tak samo jak radość czy zachwyt.
Praca z kartami może być świetną zabawą, „tropieniem” potrzeb, które chowają się za naszymi uczuciami i za tym, co konkretnie robimy lub mówimy. W taki sposób łatwiej docierać do tego, co jest dla dziecka ważne, zapraszać do rozmowy i rozwijać kreatywność.
Warto dzieciom uświadamiać, że emocje nie są ani dobre, ani złe – są po prostu informacją o tym, na czym nam zależy w danej chwili. Można nie mieć ochoty na uśmiech, kiedy dzieje się coś trudnego, kiedy jakieś ważne potrzeby nie zostają zaspokojone.
Wszystkim nam czasem jest trudno unieść niektóre emocje, a praca z kartami może pomóc dzieciom nazwać to, co czują w danej chwili i poszukać różnych sposobów na zaspokojenie potrzeb. Dobrze, aby to najpierw dziecko było pomysłodawcą rozwiązań, zanim podsuną coś dorośli.
Karty pomagają:
- tworzyć przestrzeń do towarzyszenia w emocjach,
- uczą nazywania tego, co się w nas dzieje,
- pozwalają na ćwiczenie różnych sposobów na radzenie sobie, kiedy jest trudno,
- budować świadomość własnych uczuć i potrzeb
- rozwijać zdolność nazywania i rozumienia potrzeb, które stoją za emocjami
- doświadczać empatii i okazywać empatię
- prosić o pomoc
- mówić o tym, czego chcemy i czego nie chcemy
- ćwiczyć poznawanie własnych granic, dbanie o nie oraz szanowanie granic innych ludzi
- zobaczyć perspektywę drugiego człowieka
- wzbogacać zasoby leksykalne – poznawać słowa, które wyrażają uczucia i potrzeby
- doświadczać, jak możemy dbać o siebie i wspierać innych ludzi
- mówić innym, co czujemy i co jest dla nas ważne
- brać odpowiedzialność za własne uczucia i potrzeby
- współtworzyć świat, w którym każdy człowiek jest brany pod uwagę
- zastępować nawykowe, reaktywne działania świadomymi wyborami w kontakcie ze sobą
- żyć szczęśliwe, spełnione życie.
To, co proponujemy jest tylko punktem wyjścia, wierzymy, że możliwości zastosowania kart są nieograniczone. Kiedy ludzie od wczesnego dzieciństwa uczą się rozmawiać o emocjach i o potrzebach, w naturalny sposób w życiu budują i pogłębiają relacje –najpierw ze sobą, a potem z innymi, bowiem rozumienie innych zaczyna się od rozumienia siebie. A to jest drogowskaz w stronę świadomego, wartościowego i spełnionego życia.
Co zawiera zestaw?
- 36 kart potrzeb - kolor niewiecki
- 36 kart uczuć - kolor czerwony
- 23 karty działań i reakcji - kolor zielony
- 2 karty drogowskazy - kolor fioletowy
- gotowe scenariusze w wersji elektronicznej
O autorstwie:
Pomysłodawczynią całości jest certyfikowana przez CNVC trenerka Porozumienia bez Przemocy, Elżbieta Więcław. Serdeczne podziękowania kierujemy do Agnieszki Pietlickiej, także certyfikowanej przez CNVC trenerki, która konsultowała listę uczuć i potrzeb wybraną do pierwszej edycji kart.
Zaproponowane scenariusze powstały we współpracy z psycholożką z Przedszkola Tęczowa Kraina FILOMATY w Gliwicach, Katarzyną Kuleszą-Gutowską. Rysunki stworzyła Izabela Gielnik, nauczycielka plastyki w Zespole Szkół FILOMATA w Gliwicach.
Całość projektu wykonała firma KDS Studio