Opis produktu
Karty „Być bliżej” oparte są na klasyfikacji potrzeb w innowacyjnym ujęciu terapii schematów. Mogą być wykorzystywane na użytek własny jako narzędzie rozwojowe, jako wsparcie w procesie terapeutycznym (np. psychoterapii czy coachingu), w terapii indywidualnej, jak i grupowej, jako narzędzie psychoedukacyjne w pracy z rodzicami.
Zestaw kart ma na celu pomóc lepiej poznać swoje potrzeby emocjonalne, zauważać je oraz dbać o nie. Tak, jak każdy człowiek posiada potrzeby fizjologiczne (np. spania, jedzenia), tak i potrzeby emocjonalne są uniwersalne i towarzyszą nam od urodzenia. Co więcej, tak jak zaspokojenie potrzeb fizjologicznych pomaga nam dbać o zdrowie fizyczne, tak zaopiekowanie się potrzebami emocjonalnymi przekłada się na nasz dobrostan psychiczny.
Zauważanie swoich emocjonalnych potrzeb i dbanie o nie może być trudne, zwłaszcza jeśli przez większość swojego życia byliśmy od nich odcięci. Niezaspokojone potrzeby często dają o sobie znać za pomocą emocji. Czasem ujawniają się przez zintensfikowną złość, rozpacz czy lęk. Bywa, że stale przypominają o sobie poczuciem frustracji czy obecnością ciągłego niepokoju lub napięcia. A czasem wyrażają się poprzez nudę, którą trudno czymkolwiek zapełnić, lub zmęczenie, które nie mija pomimo odpoczynku. Możemy robić wiele, aby od potrzeb emocjonalnych uciec i udawać, że ich nie ma.
Tym, co może pomóc lepiej zauważać i rozumieć emocjonalne potrzeby, jest metafora wewnętrznego dziecka i zdrowego dorosłego – opiekuna, na której bazuje terapia schematów. Zakłada ona, że psychika człowieka składa się z różnych części, które odzwierciedlają nasze doświadczenia i zapisane w nas historie. Jedną z tych części jest wewnętrzne dziecko. Mieści ono w sobie i wyraża nasze najbardziej wrażliwe i emocjonalne doświadczenia oraz potrzeby. Podobnie jak „prawdziwe” dziecko, tak i to wewnętrzne jest bezbronne i potrzebuje ochrony i (za)opiekowania przez dorosłego/opiekuna. Najważniejszym celem jest więc zacząć je zauważać.
Karty „Być bliżej” mają na celu pomóc ci zauważać potrzeby swojej wrażliwej części oraz na nie odpowiadać, a tym samym budować i rozwijać umiejętności zdrowego dorosłego/opiekuna.
Ilustracje i oprawa graficzna: Natalia Noszczyńska, Sebastian Łuczywo Black Dog Studio
Redakcja: Magdalena Wołoszyn-Cępa
Autorka:
Joanna Steinke-Kalembka - psycholożka i psychoterapeutka. Popularyzatorka wiedzy z zakresu psychologii. Prowadzi gabineg specjalizujący się w pracy z dziećmi, młodzieżą oraz ich rodzicami. Tworzy narzędzia psychoedukacyjne w oparciu o praktykę pracy z emocjami aby na szerszą skalę dbać o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży.